| Manufacturers: | Abracon LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | AIUR-07-331K |
| Description: | FIXED IND 330UH 210MA 2.2 OHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | AIUR-07 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 55 @ 1kHz |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 330µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.236" Dia (6.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 2.2Ohm Max |
| Current - Saturation | 300mA |
| Current Rating (Amps) | 210mA |
| Height - Seated (Max) | 0.201" (5.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.34 | $0.33 | $0.33 |