| Manufacturers: | Abracon LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | AISC-1210HS-4R7K-T2 |
| Description: | FIXED IND 4.7UH 550MA 950 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | AISC-1210HS |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 10 @ 1MHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 4.7µH |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 950mOhm Max |
| Current - Saturation | 600mA |
| Current Rating (Amps) | 550mA |
| Height - Seated (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |