| Manufacturers: | Abracon LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | AISC-0603F-7R8J-T |
| Description: | FIXED IND 7.8UH 120MA 4.4 OHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon LLC. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | AISC-0603F |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 7.8µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 4.4Ohm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 120mA |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 40MHz |
| Inductance Frequency - Test | 7.9MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.14 | $0.14 | $0.13 |