| Manufacturers: | AVX Corporation |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | VC040218X400WP |
| Description: | VARISTOR 25.5V 20A 0402 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 0.05J |
| Series | TransGuard® |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Current - Surge | 20A |
| Maximum AC Volts | 13V |
| Maximum DC Volts | 18V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 28.05V |
| Varistor Voltage (Min) | 22.95V |
| Varistor Voltage (Typ) | 25.5V |
| Capacitance @ Frequency | 65pF @ 1MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |