| Manufacturers: | AVX Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | SK047C474KAR |
| Description: | CAP CER 0.47UF 500V X7R RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | SK |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 0.47µF |
| Part Status | Active |
| Applications | SMPS Filtering |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 500V |
| Size / Dimension | 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.461" (11.72mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.23 | $11.01 | $10.79 |