| Manufacturers: | AVX Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Niobium Oxide Capacitors |
| Data Sheet: | NOSA106M006R1000 |
| Description: | CAP NIOB OXIDE 10UF 6.3V 1206 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Product Category | Niobium Oxide Capacitors |
| Series | OxiCap® NOS |
| Features | Low ESR |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10µF |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Current - Leakage | 1.2µA |
| Dissipation Factor | 6% |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | A |
| Supplier Device Package | 1206 (3216 Metric) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.66 | $0.65 | $0.63 |