| Manufacturers: | ASSMANN WSW Components |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Heat Sinks |
| Data Sheet: | V6534E1-T |
| Description: | HEATSINK ALUM ANOD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Product Category | Thermal - Heat Sinks |
| Type | Board Level, Vertical |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Width | 0.984" (25.00mm) |
| Length | 0.393" (10.00mm) |
| Series | - |
| Diameter | - |
| Material | Aluminum |
| Part Status | Active |
| Package Cooled | TO-220 |
| Material Finish | Tin |
| Attachment Method | PC Pin |
| Thermal Resistance @ Natural | 35.20°C/W |
| Height Off Base (Height of Fin) | 0.894" (22.71mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.53 | $0.52 | $0.51 |