H2MXH-6006G
Manufacturers: ASSMANN WSW Components
Product Category: Rectangular Cable Assemblies
Data Sheet: H2MXH-6006G
Description: DIP CABLE - HDM60H/AE60G/X
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ASSMANN WSW Components
Color Gray, Ribbon
Usage Socket (0.1"), Board In
Length 0.500' (152.40mm, 6.00")
Series -
Features -
Shielding Unshielded
Part Status Discontinued at Digi-Key
Pitch - Cable 0.050" (1.27mm)
Connector Type DIP to Cable
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Cable Termination IDC
Pitch - Connector 0.100" (2.54mm)