| Manufacturers: | ASSMANN WSW Components |
|---|---|
| Product Category: | Shunts, Jumpers |
| Data Sheet: | AKSPLT-Z-BLK-R |
| Description: | CONN SHUNT 2.54MM TIN 13.5MM BLK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Product Category | Shunts, Jumpers |
| Type | Open Top, Grip |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Gender | Female Sockets |
| Height | 0.531" (13.50mm) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Contact Finish | Tin |
| Voltage Rating | - |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Contact Finish Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.03 | $0.03 | $0.03 |