A-CCS20-Z-SM
Manufacturers: ASSMANN WSW Components
Product Category: Sockets for ICs, Transistors
Data Sheet: A-CCS20-Z-SM
Description: CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ASSMANN WSW Components
Type PLCC
Series -
Features Closed Frame
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Termination Solder
Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
Mounting Type Surface Mount
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Resistance 30mOhm
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Tin
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Termination Post Length 0.130" (3.30mm)