| Manufacturers: | APM Hexseal |
|---|---|
| Product Category: | Accessories - Boots, Seals |
| Data Sheet: | C1131/41 17 |
| Description: | TOGGLE FULL BOOT BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | APM Hexseal |
| Product Category | Accessories - Boots, Seals |
| Type | Toggle, Full Boot |
| Color | Black |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Silicone Rubber |
| Part Status | Active |
| Thread Size | M12x0.75 |
| Mounting Feature | Front of Panel |
| Size / Dimension | 0.850" (21.60mm) Height |
| Actuator Diameter | 0.209" (5.31mm) |
| Ingress Protection | IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Operating Temperature | -62°C ~ 204°C |
| For Use With/Related Products | Multiple Series |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.33 | $2.28 | $2.24 |