SPD73-473M
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SPD73-473M
Description: FIXED IND 47UH 801MA 360 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series SPD73
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Current - Saturation 801mA
Current Rating (Amps) 801mA
Height - Seated (Max) 0.154" (3.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz