SP1210R-683J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SP1210R-683J
Description: FIXED IND 68UH 185MA 6.1 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series SP1210R
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 68µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 6.1Ohm Max
Current - Saturation 157mA
Current Rating (Amps) 185mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz