S0402-4N7J1B
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S0402-4N7J1B
Description: FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series S0402
Ratings -
Q @ Freq 14 @ 250MHz
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 4.7nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 600mA
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.7GHz
Inductance Frequency - Test 250MHz