S0402-2N2F3E
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: S0402-2N2F3E
Description: FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series S0402
Ratings -
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 2.2nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 950mA
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 8.5GHz
Inductance Frequency - Test 250MHz