P3519R-562J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: P3519R-562J
Description: FIXED IND 5.6UH 1.54A 124 MOHM
Type Wirewound
Series P3519R
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 5.6µH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
DC Resistance (DCR) 124mOhm Max
Current - Saturation 1.83A
Current Rating (Amps) 1.54A
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 10kHz