P3519-153J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: P3519-153J
Description: FIXED IND 15UH 960MA 320 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series P3519
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 15µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Current - Saturation 1.12A
Current Rating (Amps) 960mA
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 10kHz