HF1008-121J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: HF1008-121J
Description: FIXED IND 120NH 405MA 910 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series HF1008
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 25MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 120nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 910mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 405mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 850MHz
Inductance Frequency - Test 25MHz