ER1641-683JP
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ER1641-683JP
Description: FIXED IND 68UH 180MA 2.44 OHM TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Molded
Series ER1641
Ratings -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 68µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
DC Resistance (DCR) 2.44Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 180mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 21MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz