4922R-52H
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 4922R-52H
Description: FIXED IND 18MH 52MA 143 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series 4922R
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 18mH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 143Ohm Max
Current - Saturation 52mA
Current Rating (Amps) 52mA
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz