4379-563HS
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 4379-563HS
Description: FIXED IND 56UH 120MA 3.5 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 4379
Ratings -
Q @ Freq 110 @ 2.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 56µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
DC Resistance (DCR) 3.5Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 120mA
Height - Seated (Max) 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 14MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz