4302-123J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 4302-123J
Description: FIXED IND 12UH 140MA 7.5 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 4302
Ratings -
Q @ Freq 20 @ 2.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 12µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 7.5Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 140mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 16MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz