4232-223J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 4232-223J
Description: FIXED IND 22UH 161MA 8 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Wirewound
Series 4232
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 2.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 22µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
DC Resistance (DCR) 8Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 161mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 15MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz