2512R-472H
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 2512R-472H
Description: FIXED IND 4.7UH 636MA 1 OHM SMD
Type -
Series 2512R
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 4.7µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current - Saturation 477mA
Current Rating (Amps) 636mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 7.9MHz