2512-562H
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 2512-562H
Description: FIXED IND 5.6UH 606MA 1.1 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 2512
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 5.6µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Current - Saturation 455mA
Current Rating (Amps) 606mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2-SMD
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 7.9MHz