1641R-684H
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 1641R-684H
Description: FIXED IND 680UH 84MA 11.8 OHM TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type Molded
Series 1641R
Ratings -
Q @ Freq 60 @ 790kHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 680µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
DC Resistance (DCR) 11.8Ohm Max
Current - Saturation 50mA
Current Rating (Amps) 84mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4.5MHz
Inductance Frequency - Test 790kHz