160-272HS
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 160-272HS
Description: FIXED IND 2.7UH 325MA 1.2 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 160
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 2.7µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 325mA
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 91MHz
Inductance Frequency - Test 7.9MHz