1331R-123H
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 1331R-123H
Description: FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 1331R
Ratings -
Q @ Freq 36 @ 2.5MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 12µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current - Saturation 122mA
Current Rating (Amps) 122mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 35MHz
Inductance Frequency - Test 2.5MHz