1330R-80G
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 1330R-80G
Description: FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 1330R
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 790kHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 330µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
DC Resistance (DCR) 28Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 45mA
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Inductance Frequency - Test 790kHz