1008-150J
Manufacturers: API Delevan Inc.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 1008-150J
Description: FIXED IND 15NH 1.381A 64 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer API Delevan Inc.
Type -
Series 1008
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 15nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
DC Resistance (DCR) 64mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 1.381A
Height - Seated (Max) 0.085" (2.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 2.2GHz
Inductance Frequency - Test 50MHz