| Manufacturers: | APEM Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rocker Switches |
| Data Sheet: | TR36WS80000 |
| Description: | SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Product Category | Rocker Switches |
| Series | SMT TR |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Actuator Arm, Cap Required |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Electrical Life | 60,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | Varies by Cap |
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 20V |
| Voltage Rating - DC | 20V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.89 | $5.77 | $5.66 |