| Manufacturers: | APEM Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Slide Switches |
| Data Sheet: | M62R |
| Description: | SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Product Category | Slide Switches |
| Series | M |
| Circuit | 6PDT |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Switch Travel | 4.00mm |
| Contact Finish | Silver |
| Contact Timing | Not Specified |
| Actuator Length | 8.00mm |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | - |
| Switch Function | On-On |
| Contact Material | - |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Termination Style | PC Pin |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Current Rating (Amps) | 300mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |