| Manufacturers: | AKM Semiconductor, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) |
| Data Sheet: | AK9256NK |
| Description: | IC ADC 14BIT SAR 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AKM Semiconductor, Inc. |
| Product Category | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential |
| Part Status | Active |
| Architecture | SAR |
| Configuration | ADC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | - |
| Number of Bits | 14 |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 0:1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 1.17M |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |