PDT012A0X3-SRZ
Manufacturers: ABB Embedded Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: PDT012A0X3-SRZ
Description: DC DC CONVERTER 0.45-5.5V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ABB Embedded Power
Type Non-Isolated PoL Module, Digital
Series PicoDLynx™
Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging Digi-Reel®
Efficiency 95.4%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 17-SMD Module
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 0.48" L x 0.48" W x 0.34" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 0.45 ~ 5.5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 14.4V
Voltage - Input (Min) 3V
Current - Output (Max) 12A