EVW010A0B41-HZ
Manufacturers: ABB Embedded Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: EVW010A0B41-HZ
Description: DC DC CONVERTER 12V 120W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ABB Embedded Power
Type Isolated Module
Series EVW010A0B
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging Tray
Efficiency 93.5%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 120W
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.28" L x 0.90" W x 0.31" H (57.9mm x 22.9mm x 7.8mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2.25kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 10A