EHHD020A0F41-HZ
Manufacturers: ABB Embedded Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: EHHD020A0F41-HZ
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 66W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ABB Embedded Power
Type Isolated Module
Series Hammerhead™ EHHD020A0F (66W)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging Bulk
Efficiency 91%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 66W
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.28" L x 0.90" W x 0.47" H (57.9mm x 22.8mm x 12.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2.25kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 20A