| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | SFTW-203-1 1/2-BLACK |
| Description: | HEATSHRINK 1 1/2 39MM BLACK 100' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Series | SFTW-203 |
| Features | Chemical Resistant, Corrosive Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Shrink Temperature | 100°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.535" (38.99mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.512" (13.00mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $234.89 | $230.19 | $225.59 |