| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | P50L-030S-A-DA |
| Description: | CONN SOCKET 30POS VERT GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Series | Pak 50, P50L |
| Features | Board Lock, Flange |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.213" (5.40mm) |
| Number of Positions | 30 |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 9mm |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |