MNG18-187DMK
Manufacturers: 3M
Product Category: Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Data Sheet: MNG18-187DMK
Description: CONN QC TAB 18-22AWG 0.187 CRIMP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer 3M
Color Red
Gender Male
Series Scotchlokâ„¢
Features -
Packaging Bulk
Tab Width 0.187" (4.75mm)
Insulation Non-Mating End Insulated
Tab Length -
Wire Gauge 18-22 AWG
Part Status Active
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness 0.020" (0.51mm)
Terminal Type Standard
Contact Finish Tin
Contact Material Copper, ETP
Length - Overall 0.840" (21.34mm)
Insulation Diameter 0.145" (3.68mm)