| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | FP-125-BK-6 |
| Description: | HEATSHRINK FP 1/8-6" BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | - |
| Series | FP-301 |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Part Status | Obsolete |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 100°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.125" (3.18mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.062" (1.57mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |