| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | EPS200-3/4-48"-BLACK-45 PCS |
| Description: | HEATSHRINK TUBING 3/4-48" 1=1PC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | - |
| Series | EPS-200 |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 121°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.037" (0.94mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.750" (19.05mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.375" (9.53mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.47 | $9.28 | $9.09 |