| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | EPS-300 1/4" BL48"BX |
| Description: | HEATSHRK EPS300 1/4"X6" 1=50PC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Series | EPS-300 |
| Features | Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Self Extinguishing, Water Resistant |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Shrink Temperature | 121°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.35mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.080" (2.03mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $58.94 | $57.76 | $56.61 |