3625/48SF
Manufacturers: 3M
Product Category: Flat Ribbon Cables
Data Sheet: 3625/48SF
Description: CBL RIBN 48COND 0.039 GRAY 30M
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer 3M
Pitch 0.039" (1.00mm)
Length 98.4' (30.00m)
Series 3625
Ratings UL Style 2651
Voltage 300V
Features Zippable
Shielding Unshielded
Cable Type Flat Cable
Wire Gauge 28 AWG
Part Status Active
Jacket Color Gray
Ribbon Width 1.890" (48.00mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Conductor Material Copper, Tinned
First Conductor Mark Red
Number of Conductors 48
Insulation Resistance 10GOhm
Operating Temperature -20°C ~ 105°C