| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Sockets for ICs, Transistors |
| Data Sheet: | 264-4493-00-0602J |
| Description: | CONN IC DIP SOCKET ZIF 64POS GLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Sockets for ICs, Transistors |
| Type | DIP, ZIF (ZIP), 0.9" (22.86mm) Row Spacing |
| Series | Textool™ |
| Features | Closed Frame |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Termination | Press-Fit |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Connector |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Resistance | - |
| Dielectric Material | Polysulfone (PSU), Glass Filled |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Beryllium Copper |
| Termination Post Length | 0.110" (2.78mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 64 (2 x 32) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.28 | $43.39 | $42.53 |