| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Sockets for ICs, Transistors |
| Data Sheet: | 203-2737-55-1102 |
| Description: | CONN TRANSIST TO-3/TO-66 3POS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Sockets for ICs, Transistors |
| Type | Transistor, TO-3 and TO-66 |
| Series | Textool™ |
| Features | Closed Frame |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.234" (5.94mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | - |
| Contact Resistance | 25mOhm |
| Dielectric Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Beryllium Copper |
| Termination Post Length | 0.370" (9.40mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 3 (Rectangular) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $37.89 | $37.13 | $36.39 |