| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | 10X11.7-10-AB6005S |
| Description: | RF ABSORB/SHIELD SHEET 11.7X10" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Absorbing/Shielding Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Width | 10.000" (254.00mm) |
| Length | 11.700" (297.00mm) |
| Series | AB6000 |
| Adhesive | Non-Conductive, Single Sided |
| Material | Polymer Resin, Metal Flakes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Part Status | Active |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Thickness - Overall | 0.004" (0.11mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $46.25 | $45.33 | $44.42 |