| Manufacturers: | Yageo |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | SR1218JK-0724RL |
| Description: | RES 24 OHM 5% 1W 1812 WIDE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | SR |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 24 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Wide 1812 (4532 Metric), 1218 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1218 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.10 | $0.10 | $0.10 |