| Manufacturers: | Vishay / Sfernice |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | CHPHT0603K1004FGT |
| Description: | RES SMD 1M OHM 1% 0.0125W 0603 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Sfernice |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | CHPHT |
| Features | Moisture Resistant |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1 MOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.0125W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.51mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 230°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |