| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | VS-VSKD600-12PBF |
| Description: | DIODE GEN 1.2KV 300A MAGNAPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SUPER MAGN-A-PAK |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | Super MAGN-A-PAK |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 300A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $334.54 | $327.85 | $321.29 |