| Manufacturers: | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | VBT4045BP-E3/4W |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO263AB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Diodes Division |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Base Part Number | VBT4045 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 45V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A (DC) |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670mV @ 40A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.63 | $1.60 | $1.57 |